23.ročník Prvomájového behu zdravia je už minulosťou

23.ročník Prvomájového behu zdravia je už minulosťou

Po upršaných dňoch vyšlo  1.mája slnko, akoby aj ono chcelo symbolicky pozvať bežcov a divákov na 23.ročník prvomájového Behu zdravia. Podujatia si za dve desaťročia svojej existencie získalo množstvo priaznivcov a čo je najdôležitejšie, každoročne zavítajú aj noví bežci.

Najväčšia pozornosť sa už tradične sústredila na hlavnú kategóriu nazývanú  Pečovskonovoveský šľapák, čo je trať dlhá 18 km a vedie z Pečovskej Novej Vsi do obce Olejníkov a späť. Zdolať túto náročnú trasu sa tento rok odhodlalo viac ako 60 bežcov a okrem Slovákov nechýbali ani bežci z Poľska, čo dodalo celému podujatiu medzinárodný rozmer.

Krátkou pred 14tou hodinou otvoril podujatie na Kostolnej ulici starosta obce PhDr. Jaroslav Dujava a po príhovore a organizačných pokynoch už nasledoval slávnostný výstrel po ktorom sa bežci vydali na trať. Šancu zmerať si svoje sily však dostali v jednotlivých kategóriách aj deti a mládež, tí najmenší ešte súťažili za asistencie rodičov. Pre všetkých obyvateľov obce bola určená kategória o Cenu starostu obce v dĺžke 5 km.

Obec sa snaží každoročne zvyšovať kvalitu podujatia, za posledné roky pribudli zátarasy v cieľovej rovine, ktoré určite dvihli úroveň bezpečnosti,  posilnila sa bezpečnostná služba, ktorú usmerňuje bežcov aj divákov a zintenzívnila sa spolupráca s políciou, nakoľko bežci prechádzajú aj frekventovanou štátnou cestou I/68. V okolí podujatia pribudli aj nové parkoviská, vďaka čomu každý návštevník môže bezpečne a pohodlne odstaviť svoj automobil, nestráca čas hľadaním voľného miesta ale môže sa venovať rozcvičke a koncentrácii na svoj výkon, čo mnohí bežci aj oceňujú.  Tohtoročnou novinkou bola svetelná tabuľa s časomierou. To dobré ostalo. Bežci si pochvaľujú atmosféru podujatia, trať, podmienky  aj chutný guľáš pre každého účastníka.

Tento rok sa prvýkrát bežci rozcvičovali pri novom multifunkčnom ihrisku v areáli školy a pri pohľade na neho mnohí tvrdili, že ak by boli z Pečovskej Novej Vsi, asi by z nich neboli bežci ale futbalisti, lebo také podmienky našej mládeži mnohí závideli.

Podujatie tu bude opäť o rok a organizátori už teraz rozmýšľajú akou novinkou obohatia už 24.ročník tohto bežeckého sviatku.