Projekt slovensko-poľskej cezhraničnej spolupráce s názvom „Dedičstvo starých mám bez hraníc“ naberá na obrátkach. Po úvodnom predstavení projektu na pôde vedúceho partnera – obce Pečovská Nová Ves v auguste 2018 sa „aktívne ženy“ zo ZO Únie žien Slovenska v Pečovskej Novej Vsi predstavili u poľského partnera v miaste i gmine Sieniawa v dňoch 15. a 16.9.2018.
V miestnej časti Dybkow sa dňa 15.9.2018 uskutočnil interaktívny workshop, na ktorom ženy z Pečovskej Novej Vsi v rámci prezentácie našej regionálnej kultúry pripravili a následne prezentovali chutné jedlá starých mám – pirohy s lekvárom a tvarohom, „kokošky“ (šuľance) so strúhankou, halušky s bryndzou a slaninkou, halušky s kapustou a „langoše“ (lokše) na sladko s cukrom a maslom. Starosta obce Jaroslav Dujava doplnil ponuku slovenských jedál zemiakovými plackami – „nalešnikmi“.
Delegáciu Pečovčanov tvorili aj zruční remeselníci – pani Katarína Mihoková, ktorá prezentovala poľskej verejnosti rozmanité výrobky z keramiky a postup ich prípravy, pani Anna Kuchárová naživo predstavila výrobu solivarskej čipky a svoje doterajšie diela. Vlado Valuš zaujal výstavou vlastnoručne vyrobených píšťaliek, fujár a gajdíc, ktorú doplnil spevom a hrou na tieto hudobné nástroje.
Zručnosť a umenie pečovskonovoveských remeselníkov žali u poľského partnera veľký úspech a obdiv.
Aj keď na čele oboch partnerov projektu stáli muži, Dybkowu zjavne dominovali ženy. Hýril pestrými krojmi, znel ním slovenský a poľský spev, vládla mu dobrá nálada, úsmev, radosť a porozumenie v duchu spoznávania tradičných kultúr oboch národov.
Súčasťou dvojdňového výjazdu do Poľska bola aj prezentácia a spoznávanie kultúrnych, spoločenských a historických dominánt miasta i gminy Sieniawa a jej blízkeho okolia.